Divy nad naším městem

halo jev

Dvě události vypsané z Ederovy kroniky, Johann Eder: Chronik der Orte Seelowitz und Pohrlitz und ihrer Umgebung, Brünn 1859

našel –KV- 

15. června 1822 řádila v Židlochovicích a okolí hrozná vichřice. V Brně shodila věž u Milosrdných bratří a ohnula obě rajhradské věže. V Ledcích byl stržen krov, na kterém pracovalo pět lidí. Ti se právě zabývali přibíjením střešních latí. Dva byli usmrceni. Bylo vyvráceno velké množství ovocných stromů a vůbec byla způsobena velká škoda (na straně 155).

***

V roce 1845 byl ve vzduchu vidět zajímavý úkaz. 8. února časně po východu slunce se v horizontální linii slunce, ale ve vzdálenosti před ním vytvořilo na každé straně vedlejší slunce a nad sluncem dvě duhy, které měly formu podkovy a které k sobě byly obráceny a velmi výrazná duha tvořící x, ale byla o mnoho menší jak je obvyklé; kromě toho se vyskytovaly střídavě v nevýrazné formě tři i čtyři podobné dvojité oblouky v různých směrech, ale obrácené proti slunci. Vedlejší slunce hýřila všemi barvami obzvláště okolo 11 hodiny, po stranách byly všechny barvy duhy a celý meteor zmizel – ubýval pomalu – okolo 11:30 dopoledne (na straně 177).

Výklad:
Zřejmě se jednalo o tzv. halo jev. V atmosféře jsou krystalky ledu v několika vrstvách a vycházející slunce svými paprsky tyto vrstvy prosvětluje jako kamera, která by promítala na několik promítacích pláten. V krystalcích ledu se odrážejí paprsky jak v kaleidoskopu (z Wikipedie).


Vytvořeno 10.8.2015 9:37:29 - aktualizováno 22.7.2016 15:23:32 | přečteno 873x | martina.golova
load