Vzácná návštěva

V červnu 2014 navštívil naše město pan Quido Robert z Kanady. Zajímal se o svoje předky, kteří vlastnili v Židlochovicích cukrovar. Nejprve zavítal na Městský úřad a tam ho nasměrovali ke mně. Pana Roberta jsem seznámil s obsáhlým materiálem o rodině Robertů, který mám uložený jako dokument v počítači. Byl mile překvapen množstvím údajů, které jsem mu letmo předložil. Asi po hodinové návštěvě se z časových důvodů rozloučil s tím, že se ještě brzy ozve. 

1. listopadu 2014 v dopoledních hodinách se znenadání telefonicky ohlásil pravnuk Julia Roberta pan Christian Robert, který trvale bydlí v Německu. Rád prý by mne navštívil a dozvěděl se něco o svých předcích. Moji adresu získal od svého příbuzného v Kanadě. Sdělil mi, že napřed musí zajet do Hluboček u Olomouce a na zpáteční cestě mne navštíví.  A tak jsem celý den čekal a teprve v pozdní odpoledne a už za tmy přijela celá početná Robertova rodina.

Při promítání prezentace o cukrovaru, která se v úvodu týká Robertovy rodiny, byl pan Christian Robert velmi dojat. Některé svoje příbuzné viděl na fotografiích po prvé. Nečekal, že v Židlochovicích nalezne tak obsáhlý dokumentační materiál. 

Asi po půldruhé hodině povídání mě požádal, jestli bych rodině mohl ukázat hřbitov. Ani zde neskrýval svoje emoce a zjevně byl udiven udržovaným místem posledního odpočinku Robertových i rozsvícenými svícemi na jejich hrobě.

V závěru návštěvy v pozdním svátečním večeru jsme ještě alespoň zvenku zhlédli Robertovu vilu. S panem Christianem Robertem jsem nyní v písemném styku a občas si vyměňujeme některé údaje. Zatím prvním výsledkem je rodinná fotografie, která pojmenovává nám doposud málo známé členy Robertovy rodiny.    

Mgr. Karel Vavřík  

Vytvořeno 10.8.2015 9:33:14 | přečteno 828x | martina.golova
load