Tělocvičná jednota Sokol Židlochovice

Poslední desetiletí 19. století bylo ve znamení vzestupu národního uvědomění, národní hrdosti a rovnoprávnosti v Čechách i na Moravě. Výrazem tohoto probuzeného vědomí bylo zakládání spolků s různým společenským, kulturním a odborným posláním. Velmi rychle se v českém světě ujímaly myšlenky Dr. M. Tyrše - spojení tělesné zdatnosti s národním uvědoměním, pracovat na uskutečnění myšlenky zdravého, samostatného národa. Nositelem těchto snah byla Tyršem založená tělocvičná organizace s názvem Sokol.
V roce 1895 brněnští Sokoli uspořádali výlet s hudbou s praporem do Židlochovic za účelem propagace sokolské myšlenky. Na zahradě hostince u Ryšavých provedli ukázky cvičení, které tak přítomné diváky nadchly, že vznikla silná touha založit tělovýchovnou jednotu i Židlochovicích spolu pro okolní obce Hrušovany, vojkovice a Blučinu. Tato myšlenka byla po nezbytných úředních náležitostech uskutečněna dne 13.12.1896, kdy byla svolána ustavující valná hromada nového českého spolku v Židlochovicích, židlochovické tělocvičné jednoty Sokol.
K 10. výročí svého trvání v roce 1906 věnovala česká pokroková vlastenecká veřejnost Sokolu prapor. Slavnost rozvinutí praporu byla událostí pro celé okolí i město.
V roce 1908 byl při jednotě založen ženský odbor Sokola.
Tělocvičná jednota Sokol měla pak vždy všechny složky cvičícího členstva jak ukazují dochované obrázky z různých let.
Sokol od svého založení vyvíjel vedle tělovýchovné činnosti i výraznou a bohatou činnost kulturně společenskou se silným důrazem na vlasteneckou výchovu. Některé oblasti této činnosti zachycují následující obrázky.
V Sokole působil i divadelní a loutkářský soubor s bohatou činností.
Sokolské plesy měly vždy vysokou úroveň.
V prostorách sokolovny probíhaly velmi často kulturní i sportovní akce i pro široké okolí města.
Tělovýchovná jednota Sokol Židlochovice byla spolupořadatelem všech okrskových Spartakiád jižní části okresu Brno - venkov.
Soustavnou činnost vyvíjejí sportovní oddíly jednoty:
- košíková
- badminton
- základní tělesná výchova v tělocvičně i na hřišti
Nezanedbatelnou kapitolu v historii židlochovického Sokola je jeho úspěšná snaha o vybudování odpovídajícího zázemí pro svoji bohatou činnost. Následující obrázky dokumentují práci členů Sokola v letech 1946 - 1948 od zboření staré nevyhovující budovy až po postavení nové sokolovny.
Stejným způsobem si v 80. letech 20. stol. vybudoval u hřiště nové kabiny oddíl kopané.
Židlochovičtí Sokolové se zúčastňovali všech sletů a akcí s nimi spojených. Kromě drobných suvenýrů jim zůstávaly krásné celoživotní vzpomínky.
Ni zisk! Ni slávu! Tužme se! Nazdar!
Miroslav Tyrš