Setkávání v duchu tradic – Židlochovice, Gbely

Město Židlochovice realizuje v letošním roce projekt spolufinancovaný z Evropské unie, Fondu mikroprojektů, Operační program přeshraniční splupráce ČR-SR. Celý projekt se skládá ze několika aktivit, která se konají střídavě v Židlochovicích  a v Gbelech.

V rámci projektu budou realizovány tyto aktivity:

Společná putovní výstava

V rámci hlubšího poznání, chce projekt nejprve představit obě města prostřednictvím retrospektivní putovní výstavy Bílé a černé zlato (aneb cukr a nafta).  Výstava tak představí obě města z pohledu historickéhoa kulturního vývoje. Upozorní na dva významné elementy, které v jejich vývoji sehrály důležitou roli (průmysl cukrovarnický a naftařský)..

Přednáškové odpoledne ve Gbelech

Historii Gbel představí pan Čárský, historii Židlochovic Mgr. Karel Vavřík. Součástí akce budou také kratší komponované vstupy žáků Gymnázia Židlochovice, kteří představí významné literární osobnosti města Židlochovice. Jedná se zejména o prozaika a básníka Ivana Remundu, Jiřího Strejce (významného literáta a překladatele celé knihy Žalmů Bible kralické).

Hodové slavnosti

V Židlochovicích v rámci hodových slavností vystoupí tradiční folklorní soubor ze Gbel: Gbelan. Ve Gbelech vystoupí sbor židlochovických stárků.

Adventní setkání

Cílem této akce bude představit tradiční řemeslníky v obou městech a hudební aktivity dětí a mládeže. Dětské soubory zde představí tradiční koledy i lidové písně etnograficky spadající do obou regionů. Akce si rovněž  klade za cíl založit novou tradici setkávání nejmenších hudebníků a propojit tak také základní umělecké školy v Židlochovicích a Gbelech.

Tenisový turnaj

V Židlochovicích i Gbelech působí široká sportovní základna. Proto je součástí projektu také uspořádání sportovního tenisového odpoledne. Tenisový turnaj proběhne v obou městech a bude realizován ve stylu herních pravidel Davis CUPU.

Společné setkání seniorů v Židlochovicích

V měsíci září se také uskuteční celodenní setkání seniorů obou měst v Židlochovicích.

Program setkání:

  • Přivítání seniorů představiteli obou měst v sále Masarykova kulturního domu
  • Ochutnávka místní tradiční kuchyně a vín
  • Společenské odpoledne s kulturním programem
  • Komentovaná prohlídka židlochovického zámku, který je běžné veřejnosti nepřístupný a návštěva dalších místních památek
  • Koncert vážné hudby, v koncertním sále židlochovického zámku.
  • ikona souboruPozvánka na akci
Vytvořeno 13.4.2015 13:24:49 | přečteno 1004x | Jiří Třísko
load