Pochod rakouských čertů

Pochod rakouských čertů

Židlochovice, nám Míru a přilehlé ulice Komenského a Masarykova sobota 26. listopadu 2016
17:30 pochod čertů
10:00 -19:00  doprovodný program

Stejně jako v loňském roce se i v tom letošním uskuteční v Židlochovicích pochod rakouských čertů - krampusů. Krampus je alpské strašidlo, které v rakouském a jihoněmeckém folklóru odpovídá českému Čertovi, je to starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách. Každá z masek je v podstatě malé umělecké dílo, masky jsou vyřezávané z lipového nebo borového dřeva, jsou ručně malované. Rohy na masce jsou pravé, používány jsou především z muflonů, beranů nebo koz. Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí. Krampus by měl mít kolem pasu připevněný kravský zvon, měl by mít kravský ocas a březové nebo vrbové proutí na šlehání.

Svátek Krampusů je 5. prosince, v Rakousku ale chodí většinou od listopadu až do ledna. V současnosti jsou v alpských vesničkách pořádány tzv. Krampuslaufy, průvody krampusů a jejich skupin. Každá skupina je něčím odlišná, skupiny jsou doprovázeny pekelnými vozy, různými strašidly, rachotem zvonů, řetězů, hlasitou hudbou a spoustou kouře a dýmu.

V Židlochovicích se Pochod rakouských čertů  uskuteční v sobotu 26.11.2016, na trase ulic Komenského, Masarykova a náměstí Míru. Pochod vyjde v 17:30 hod ze dvou směrů, první skupina  od základní školy na ulici Komenského  a druhá skupiny od restaurace Pavir na ulici Masarykova.

V letošním roce potvrdily účast skupiny: Reichraminger Hintergebirgsteufe, Waldzeller Woidteifln, Zarathos Teufel a Krampusverein Diabolos Sandl v minimálním počtu 80 masek.

Po celý den se bude konat prodejní vánoční trh, připraveno je bohaté občerstvení, včetně zabíjačkových pochutin přímo z kotle.

Mgr. Martina Bartáková
hlavní pořadatel
604 290 416
martina.bartakova@zidlochovice.cz
Město Židlochovice

6. října 2016

Vytvořeno 6.10.2016 9:36:14 - aktualizováno 6.10.2016 11:15:01 | přečteno 18596x | lenka.betasova
load