Jovan Dezort: Doma v Židlochovicích

Sušení dresů židlochovického fotbalového družstva, autor: Jovan Dezort

Současná výstava historických fotografií Jovana Dezorta v Galerii Orlovna navazuje na jeho  předchozí, která se uskutečnila v roce 2011 v hale knihovny na Brněnské ulici pod názvem Zmizelé Židlochovice (1945 – 1995).  

Jovan Dezort (nar. 1934) v našem městě prožil mládí, má tu příbuzné a stále se k nám rád vrací. Za svoji dlouholetou dokumentační činnost dostal v roce 2013 ocenění Za významný a dlouhodobý přínos městu Židlochovice. Některé jeho fotografie zdobí interiér radnice.

Absolvent oboru fotografie na Střední průmyslové škole grafické v Praze byl patnáct let fotoreportérem Československé tiskové kanceláře, následně několik roků působil v časopisech Vlasta a Svět práce, od roku 1984 je fotografem výtvarníkem ve svobodném povolání. 

Získal řadu cen v domácích i zahraničních soutěžích. V březnu letošního roku mu Asociace profesionálních fotografů ČR udělila prestižní ocenění Osobnost české fotografie roku 2014. Z navržených dvanácti kandidátů vybírala desetičlenná odborná komise. Vyzdvihla u něho především počin retrospektivní výstavy Co odnesl čas, která se uskutečnila ve dvou podlažích Staroměstské radnice v Praze v roce 2014.

O fotografiích pro výstavu Doma v Židlochovicích Jovan Dezort říká: „Nejstarší záběr je z roku 1945. Bylo mi jedenáct. Zachytil jsem náš dům na náměstí s rozbitými okny po výbuchu, když němečtí vojáci zničili most. S politováním musím dodat, že dům byl v 60. letech zbourán kvůli chybně naplánované trase dálnice na Bratislavu. Dalším už neexistujícím objektem je mlýnský náhon. Možná vás zaujmou pohledy přes řeku na bývalou čtvrť Leciánov nebo z pošty na Výhon, od Malého hájku na Židlochovice a taky pohled na Barevnu. Asi už je málo pamětníků, že se uvažovalo o zřízení koupaliště v prostorách směrem k Žabčicím a nadšeně se začalo s prvními výkopy pro bazén. Jsou tu záběry židlochovických občanů před padesáti, možná i šedesáti léty při sportování, kultuře, při práci na poli nebo třeba ve školce. Na výstavu se vešlo jen 26 fotografií. Při zpracovávání svého archivu nacházím stále další záběry z dob dávno minulých. Třeba časem bude následovat další výstava v nějaké nové galerii, kterou bych Židlochovicím moc přál.“  

Výstava Jovan Dezort: Doma v Židlochovicích bude v Galerii Orlovna zahájena 16. dubna 2015 v 18 hodin a potrvá do konce června.    

Vytvořeno 20.4.2015 17:09:38 | přečteno 1181x | Jiří Třísko
load