Jovan Dezort se stal osobností české fotografie

dezort

Cenu Osobnost české fotografie za rok 2014 dnes dostal fotograf Jovan Dezort.  

Udělila mu ji Asociace profesionálních fotografů, která cenu udílí od roku 2003. Jovan Dezort se fotografii věnuje šest desítek let a 15 let byl fotoreportérem Československé tiskové kanceláře. Na sklonku loňského roku oslavil 80. narozeniny. Charakteristickým rysem jeho záběrů je přirozenost a bezprostřednost při zachycování života lidí, což mu vyneslo řadu cen a uznání v domácích i mezinárodních soutěžích. Získal třeba Zlatou pečeť na World Press Photo v Haagu v roce 1970 a úspěchem byla v roce 1973 také hlavní cena v celosvětové soutěži vyhlášené Mezinárodní organizací novinářů (MON) a nazvané Mír Vietnamu. Rozsáhlý cyklus fotografií zachycuje život Vietnamců v době války.

Za loňský rok nominovali celkem 12 kandidátů zástupci veřejnosti, škol, muzeí, spolků a podniků spjatých s fotografií. 

I letos porotci rozhodovali s vědomím, že všichni nominovaní mají za sebou realizaci celé řady kvalitních projektů. 

Členové odborné poroty 2014 byli: 
Marian Beneš, Jan Pohribný, Petr Zhoř, Petra Skoupilová, Zdeněk Lhoták, Václav Sojka, Bohumil Eichler, Blanka Chocholová a Vladimír Kozlík.

Předsedou poroty byl Jiří Všetečka.

Rozhodnutím  poroty se „Osobností české fotografie“ v roce 2014 stal Jovan Dezort.

Byl nominován Dagmar Pavlíkovou a Stanislavem Pokorným. Oba jmenovaní vyzdvihli počin retrospektivní výstavy pana J. Dezorta, která se uskutečnila na Staroměstské radnici v roce 2014.

foto: © Šimánek Vít - Jovan Dezort s cenou a diplomem
Vytvořeno 30.6.2015 14:01:55 | přečteno 738x | martina.golova
load