Flexibilní sloupky na místních komunikacích

Možná jste si všimli, že na některých místech našeho města se na místních komunikacích objevily nové dopravní sloupky (konkrétně na ulici kpt. Rubena, Komenského a na sídlišti Družba před MŠ). 

Město Židlochovice obdrželo v září loňského roku nabídku od Centra dopravního výzkumu (dále jen CDV) k osazení flexibilních sloupků na vhodná místa na místních komunikacích v Židlochovicích. Město po doporučení technické komise souhlasilo a sloupky byly na náklady CDV osazeny. Sloupky se všeobecně osazují v hlavním dopravním prostoru v místech, kde dochází k porušování zákona č. 361/2000 sb. o provozu na pozemních komunikacích.

Flexibilní sloupky jsou v zahraničí poměrně rozšířený prvek, který má mnoho forem a podob. Slouží především pro fyzické oddělení a jako psychologická bariéra. Oproti pevným zvýrazňujícím sloupkům mají tu výhodu, že pokud dojde ke střetu vozidla se sloupkem, nepoškodí se vozidlo. Tyto sloupky neslouží jako pevná zábrana. Drobné kolize s vozidly přestojí sloupek bez jakéhokoliv poškození.

Sloupky budou CDV monitorovány v průběhu 12 měsíců od osazení – předpokládá se rozmezí duben 2014 – duben 2015. V případě, že se sloupky osvědčí, budou ponechány na stávajících místech a přejdou bezplatně do vlastnictví města. 

Vytvořeno 20.4.2015 12:10:41 | přečteno 438x | Jiří Třísko
load