Židlochovický vlastivědný spolek rozšiřuje mezinárodní kontakty

Už  dříve jsme v našem Zpravodaji  psali o tom, že jsme navštívili různá místa v Rakousku, která souvisejí s historií Židlochovic. Navázali jsme spolupráci s vlastivědnými badateli v rakouském městečku Mödling (K.Vavřík, P.Wendsche) a vzniklo z toho vzájemná výměna informací o poslední činnosti, pobytu a smrti židlochovického rodáka Wilhelma Marxe von Marxberg. Celý průběh zpracoval Mgr. Miroslav Cvrk, materiál dal k dispozici, a tak se můžeme těšit na publikaci ve spolupráci s rakouskými kolegy. 

Referovali jsme také o návštěvě rakouské obce Himberg (K.Vavřík, P.Wendsche), kde jsme pátrali po předcích rodiny Robertů. Velký památník této rodiny u starých hradeb města musel ustoupit novostavbě školy. Avšak v bezprostřední blízkosti byl nově umístěn moderní pomník na Julia Roberta, vynálezce difúzní metody moderní výroby řepné šťávy. Avšak není na něm poznat, že tento významný vynález vznikl v Židlochovicích (Gross-Seelowitz). 

Referovali jsme také o tom, že potomci významné rodiny Robertů navštívili Židlochovice. (viz www.zidlochovice.cz/spolky/Židlochovický vlastivědný spolek).  Robertovi se obrátili na Mgr. Karla Vavříka, který byl nejkompetentnějším je se vším seznámit a ukázat - vilu, bývalý areál cukrovaru, hrob. Vzniklo tak přátelství mezi pány Robertů (Quido z Kanady a Christian, přímý potomek naší linie z jižního Německa) a Karlem Vavříkem.

Christian Robert s chotí navštívili Židlochovice po druhé dne 13. července t. r. Zapsali si do Pamětní knihy v kanceláři starosty, navštívili opět vilu (knihovnu) a hrob. Jeli jsme s nimi na  rozhlednu a oproti původním plánům nás neopustili po hodině, nýbrž našli i čas s reprezentací města (Mgr. Tomáš Šenkýřík) poobědvat.  

Nejvíce nás ovšem pan Christian Robert překvapil tím, že dovezl nově vytištěnou, avšak prozatím stále ještě nedokončenou publikaci (Die Roberts seit 1270). Je to neuvěřitelně detailně vypracovaný přehled rodokmenu s více než třemi tisíci jmen. Na úvodních osmi stranách je popsán celý historický přehled významné podnikatelské rodiny z Francie, která často podléhala i politickým tlakům ve Francii i Rakousku. Nemuseli bychom až tak detailně o tom psát, kdyby tam nebyl jeden důležitý bod: Autor používá v brožuře několik obrázků z osobního archivu Karla Vavříka.V téměř dvou hodinovém dialogu mezi Christianem Robertem a KarlemVavříkem se ostatní účastníci  dověděli mnoho zajímavostí o historii rodiny Robertů. 

Jsem šťasten, že přátelský vztah mezi K.Vavříkem a rodinou Robertovou se nyní ještě rozšiřuje o oficiální kontakt s městem. 

Přál bych si, aby tento pěkný vztah nyní vedl k realizaci dalších projektů historického významu. Mám na mysli renovaci vily, renovaci starého barokního domu v bývalém areálu cukrovaru a vybudování pamětní desky s jménem Florentin, který v roce 1837 zakládal cukrovar v Židlochovicích a jménem Julius, který je vynálezcem výroby šťávy z řepy difúzní metodou, která začala svůj vítězný tah kolem celého světa během kampaně 1864/65 právě v Židlochovicích.

Prof. MUDr. Peter Wendsche, CSc.

web obr 2, obrázek se otevře v novém okněweb obr 1, obrázek se otevře v novém okně

Vytvořeno 4.9.2017 10:54:38 - aktualizováno 10.1.2018 14:11:51 | přečteno 820x | martina.maca
load