Zemřel pan Eduard Vyhlídal

Dne 12. března 2021 zemřel pan Eduard Vyhlídal, dlouholetý člen Židlochovického vlastivědného spolku. 

DSCF1263Všichni ho známe jako archiváře Městského archivu a autora četných příspěvků v našem městském Zpravodaji. Při jedné z mých návštěv v Městském archivu mě vyprávěl o svém „vlastivědném díle“ posledních let. Prostudoval opisy obecních účtů, které pořídil kdysi pan František Horák. Na mou prosbu, jestli bych nemohl nahlédnout, vytáhl z trezoru několik svazků manuskriptů, které byly založené v obyčejných zavázaných deskách. Zažloutlé manuskripty byly psané na starém psacím stroji bez obrazové dokumentace, na některých místech ručně korigované. Tak vznikla myšlenka na sestavení knihy Vybrané kapitoly z dějin města Židlochovic. Knihy, co shrnuje bádání v archivu po mnoho let. Historie byla nejen prací pana Vyhlídala, byla jeho koníčkem. Mimo publikační činnost v rámci Židlochovického vlastivědného spolku, uspořádal řadu tematických výstav, historické seriály pro regionální televizi, a s radostí o své práci přednášel. Jednou z jeho vášní bylo kreslit motivy z města a krajiny na Židlochovicku.

V letech 1952-1956 vystudoval učitelství pro národní školy v Brně. Nastoupil do města Albrechtice na severní Moravě jako učitel na základní škole. Po vojně učil nějaký čas na základní škole Krnov-Kostelec a potom ve Vranovicích. Člověk tehdy dostal dané pracovní místo. Nemohl si vybrat. Od roku 1960 působil v Židlochovicích na základní škole v Komenského ulici. Později se stal také ředitelem na této škole. Po okupaci země vojskem Varšavské smlouvy v osmašedesátém roce vyjádřil nesouhlas se vstupem vojsk na území a následně byl proto zbaven funkce. Zůstal ovšem ve školství a učil matematiku a výtvarnou výchovu v Modřicích, kam byl přeložen. Tam působil 25 let a po celou dobu byl předsedou Osvětové besedy.

Po sametové revoluci se velmi aktivně zapojoval do občanského děje a byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Židlochovicích, později předsedou místního sdružení ODS. Na jedno volební období byl zvolen místostarostou Židlochovic. 

Až do vysokého věku stále pracoval pro Židlochovice a v posledních letech jsme ho znali jako neúnavného badatele.

Čest jeho památce!

 

Prof. MUDR. Peter Wendsche, CSc.

předseda Vlastivědného spolku

jménem všech členu spolku


Vytvořeno 24.3.2021 14:58:23 - aktualizováno 24.3.2021 14:59:21 | přečteno 371x | renatanovakova
load