Zemřel Mgr. Karel Vavřík

Dne 5. prosince 2020 nás opustil po krátké těžké nemoci Karel Vavřík, dlouholetý redaktor Židlochovického zpravodaje. 

Vavřík věnec

Ačkoliv se narodil v Ivančicích, studoval ve Znojmě, v Olomouci a v Brně, pracoval jako učitel ve Velkých Albrechticích a v Miroslavi a později i v Židlochovicích, můžeme ho považovat za velkého židlochovického patriota. Neúnavně studoval materiály o našem městě, navštěvoval badatelny v Rajhradě a v Brně a publikoval množství vlastivědných článků a knih.

Obohacovala ho úzká spolupráce s JUDr. Miloslavem Jurákem, se kterým udržoval kontakt až do jeho úmrtí.

Byl nekompromisním bojovníkem za svobodu a demokracii. Pro nesouhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 přišel o místo ředitele v základní škole v Loděnicích. V roce 1971 získal místo na ZŠ v Židlochovicích, kde na něj byl zejména v sedmdesátých letech činěn značný nátlak, aby rozvázal pracovní poměr a aby odešel ze školství. Ve škole však setrval.

Po 17. listopadu 1989 se přihlásil v Brně do Občanského fóra. Byl spoluzakladatelem OF v Židlochovicích. V roce 1990 se zařadil mezi rehabilitované učitele, kteří byli v době normalizace poškozeni. Od 1. srpna začal na základě výběrového řízení působit ve funkci školního inspektora v České školní inspekci. Tuto funkci využil i pro město Židlochovice, kdy se mu po mnoha jednáních podařilo prosadit zřízení zdejšího gymnázia.

V roce 1953 se stal členem Pěveckého sdružení moravských učitelů, kde strávil 50 let.

Životní vášeň Karla Vavříka, kterou byla židlochovická vlastivěda, vyvrcholila založením Židlochovického vlastivědného spolku v roce 2012. Pravidelnými příspěvky, diskuzemi a přednáškovou činností velice přispěl k úspěšnosti našeho spolku.

Čest jeho památce!

prof. MUDr. Peter Wendsche, CSc.

Předseda Židlochovického vlastivědného spolku

za celý spolek


Vytvořeno 6.3.2021 21:49:24 - aktualizováno 6.3.2021 21:51:47 | přečteno 695x | renatanovakova
load