Pranostika 8 - prosinec

Naše procházky do přírody neomezíme. Ta nám i v prosinci má co nabídnout. Její proměny v čase se odrážejí ukončením módní přehlídky, kterou nám předváděla v podzimních měsících.  Odložený šat podzimu dává vyniknout intimní kráse dříve nepovšimnutých partií plných bohatstvím tvarů a barev, větví kmenů či kůry. Změny barev svého šatu nahradila šperky z uschlých plodů, ba dokonce nás může překvapit zářícími květy. Vynikají tvary, barva, stavby i kontury. Najednou máme možnost vnímat další detaily, strukturu kůry, letorostů či pupenů. Uvědomíme si, že i v tomto čase zůstává příroda krásně barevná. Například červeně zbarvené letorosty svídy, ale i různé kultivary vrby, jasmínu a hortenzie. Javor pensylvánský se zase do zimního spánku převlékl do pyžama – jeho šedozelená borka s bílými svislými pruhy v nás může tento dojem oprávněně vyvolat. Svoji zimní módu nabízejí na obdiv i další stromy – každý z různých druhů javorů, střemcha, třešeň tibetská nebo břízy od bílé až po vínový nádech červenolisté.

Výrazným prvkem jsou neopadané plody keřů a stromů. Pro zvýraznění kontrastu se šedou přírodou, září nejčastěji červené plody šípků a jeřabin. Červenými korálky různých odstínů ozdobí příroda také dříšťaly, hlohy či cesmínu. Její majsterštyk jsou plody brslenu evropského, které známe pod názvem kašpárkovy (nebo farářovy) čepičky.  Oranžový rakytník (známý jako citron severu), obohacuje v poslední době stále více zahrad a domů.  Žlutozelené plody kdoulovce pomalu mizí (snad proto, že si na nich příliš nepochutnáme, ale v domácnostech našich babiček měly své stálé místo jako přírodní parfémy – dokázaly nádherně provonět prádelník.

Pokud jsem se zmínil o květech, nejedná se o pohádku o dvanácti měsíčkách, ale skutečně o rostliny, které nakvétají v zimním období. Jsou ovlivňovány nejenom teplotou, ale i stanovištěm, na kterém rostou.  Jde na příklad o kalinu bodnanskou, višeň chloupkatou či jasmín nahokvětý.  Všichni jistě známe vřesovec červený, který dokáže kvést od prosince do května v odstínech bílé, růžové, červené a fialové (mimochodem, jedná se o vynikající léčivku v oblasti urologie).  A nezapomeňme na vilíny. V létě nenápadné, na podzim úchvatné s oranžovým listím a v zimě doslova ohromující žlutooranžovými květy.

Jak je vidět, prosinec má svoje kouzlo, jako každý jiný měsíc. Jen se musíme lépe obléknout a místo lahve vody si s sebou vzít raději termosku s čajem.

Podle lidové pranostiky zima v prosinci totiž jen žertuje, opravdové vlády se ujímá až v lednu. Opět tak každoročně zažíváme napětí, zda oslavíme Vánoce na ledě, či na blátě.

PRANOSTIKA PROSINEC

Prosinec, když je mu zima, halí se v bílý kožich

Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná

Mnoho sněhu v prosinci – mnoho ovoce a trávy

Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok na to běží

01.  prosince Když mráz na prvního prosince, vyschne nejedna studnice

04.  prosince Po svaté Baruši, střez nosu i uší

06.  prosince O sv. Mikuláši snížek často práší

13.  prosince Svatá Lucie noci upije ale dne nepřidá

24.  prosince Jasná noc o Štědrém dnu, mrazy lezou ke dnu

25.  prosince Zelené vánoce, bílé Velikonoce

28.  prosince O mláďátkách den se omlazuje

31.  prosince O Silvestru papeži snížek si již poleží


Vytvořeno 26.11.2019 13:32:51 | přečteno 455x | renatanovakova
load