Jubileum z jiného pohledu

odhaleni

V roce 2018 slaví Židlochovice mimo vznik republiky ještě jiné jubileum. Je to 180 let, co Florentin Robert založil v Židlochovicích cukrovar a tím cukrovarnictví na Moravě. Důvod pro město a Židlochovický vlastivědný spolek vzpomínat.Christian Robert, pravnuk Florentina a vnuk Julia Roberta, vynálezce cukrovarnické difúze, zorganizoval návštěvu 33 žijících členů této rodiny ze sedmi evropských a dvou zemí ze zámoří.

Naše město navštívili v sobotu 22. září. Zavedli jsme je na hřbitov, kde jsou obě osobnosti pohřbeny, našli jsme chvíli oddechu v našem kostele, kde si hosté měli možnost poslechnout krátké předvedení varhan. Procházkou jsme šli městem až k vile, kde proběhla prohlídka přístupných místností knihovny a spolku Robátko. Před pohoštěním hostů v restauraci „Za komínem“ vyvrcholila návštěva odhalením památní desky jako vzpomínky tyto dvě významné osobnosti našeho města.

Odborné výklady u všech míst včetně rozsáhlé přednášky o historii cukrovaru a rodiny Robertů, měl Mgr. Karel Vavřík, člen Židlochovického vlastivědného spolku. Závěr návštěvy na burčákové slavnosti na hřišti se hostům určitě taky líbil. Dík patří městu za sponzorování celé akce.

za Židlochovický vlastivědný spolek

Peter Wendsche

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________

odhaleni, obrázek se otevře v novém okně 

Ing. Jan Vitula, starosta města Židlochovice a Christian Robert odhalují památní desku

gruppe, obrázek se otevře v novém okně

Skupinová fotka před komínem


Vytvořeno 19.10.2018 10:03:20 - aktualizováno 19.10.2018 10:06:19 | přečteno 814x | renatanovakova
load