Zájezd po moravských sklepech

Zájezd po moravských sklepech (1)

Tradiční putování po sklepech – letos v slovácké podoblasti

Letošní výlet byl v sobotu 18. listopadu. Bylo nás 32 účastníků ze Židlochovic a okolních obcí. První zastávka byla v Zámeckém vinařství Bzenec, nositelem početných vyznamenání a ocenění. Bylo v roce 2015 Vinařství roku a v roce 2016 Vinařství České republiky. Opticky to byl velký kontrast mezi moderním vinařství v historických prostorách a chátrajícím opuštěným novogotickým zámkem nad sklepem. Historický a odborný výklad dal pan Houdek, technolog podniku, který se narodil v Židlochovicích a měl z naše návštěvy zvláště radost.Než jsme prošli historický rozmanitý rozlehlý sklep se svými obrovskými sudy a sudy barriqueovimi, nám pan Houdek ukázal nové výrobní prostory,v kterých probíhá celý technologický proces výroby vin pomocí  nejmodernější technologie. Zpracovávají prakticky hrozny všech obvyklých odrůd, které se na Moravě pěstují. Při ochutnávání na závěr jsme se opravdu pochutnali na sortimentu nabídnutých vín, zvláště na jejich ryzlinkách rýnských a na Sauvignonu. Jeho hrozny ovšem pocházely ze Znojemské oblasti, co nás trošku překvapilo. K ochutnávaným vzorkům v pěkné útulné vinárně jsme měli odborný výklad.

Cesta nás vedla dále do mikroregiónu Ostrožsko, kde jsme se stavěli ve vinařství Blatel, a.s. v Blatnici pod sv.Antoníčkem. Museli jsme projet autobusem celý zemědělský dvůr, než jsme se dostali k horní části, kde je výrobní hala vinařství. Náš odborný doprovod, paní ing. Šantana zdůraznila, že budova sice čeká na opravu, ale uvnitř uvidíme moderní obnovenou technologii. A tak to bylo. Poněvadž o moderních technologiích výroby vín jsme už slyšeli v Bzenci, jsme rychle přešli na část degustace. Někomu chutnalo nejvíce její cuvée st.Antonius, jiným saze její V.O.C ryzlink rýnské  nebo V.O.C. Rulandské bílé. Ale také o červeném sortimentu s odrůdami Merlot klaret a Merlot můžeme mluvit jen v superlativech. Její vína opravdu splňují predikát „místní – terroir“, totiž nezpracovávají jiné hrozny než z vlastních vinic a dokonce to „řízené kvašení“ probíhá s odrůdovými kvasinkami, pěstovanými v laboratoři z místních hroznů.

Nerad jsme se loučili, ale podle časového harmonogramu jsme pokračovali pěšky po malebné části památkové rezervace vinných sklepů pod Starou horou a zastavili jsme v „boudě“ č. 18, v rodinném vinařství Mezuliánikovém. Vinný sklep a vinárnou v patře září historií, poněvadž patří kdysi, jak majitelka paní Mezuliániková vypraví, Lichtenštejnům. Kníže Jan II Lichtenštejn nechal vyrobit směs tří odrůd, typických pro Blatnici pod Svatým Antonínkem a to Ryzlink rýnský,Rulandské bílé a Sylvánské zelené z tratě Roháče. Sklep nese název Blatnický roháč. Sklep je kulturní památkou od roku 1953. Ochutnali a vypili jsme vzorky celého sortimentu, co vinařství nabízí, taky onen „Roháč“  a přitom jsme se dobře najedli pochoutky, co nám paní  majitelka připravila.

Zájezd byl sponzorován ZO Židlochovice ČZS.  .

Peter Wendsche, Jaromír Dratva
ZO ČZS Židlochovice
11_Blatel_Blatnice_Bzenec

Blatel

Blatel

 
Blatel

Blatel

 
Blatnice

Blatnice

 
Blatnice

Blatnice

 
Blatnice

Blatnice

 
Bzenec

Bzenec

 
Bzenec

Bzenec

 
Bzenec

Bzenec

 
Bzenec

Bzenec

 
Bzenec

Bzenec

 
Bzenec

Bzenec

 
Zájezd po moravských sklepech (2)

Zájezd po moravských sklepech (2)

 
 
Vytvořeno 8.1.2018 16:41:51 - aktualizováno 11.1.2018 17:07:42 | přečteno 827x | marketa.vasickova
load