Tradiční putování po sklepech – letos v Dolním Rakousku

Letošní výlet byl v sobotu 17. listopadu. Bylo nás 39 účastníků. K návštěvě jsme si tentokrát vybrali vinařství v Dolním Rakousku, která se každý rok zúčastňují naší Tradiční výstavy vín v Židlochovicích.

První zastávka byla ve vinařství Späth, všem pravidelným návštěvníkům našich výstav v Židlochovicích velmi dobře známé dobrým vínem a zajímavými etiketami. Sotva jsme se vešli do horního prostoru nad sklepem, ale atmosféra byla příjemná a vzorky vyvolávaly obdiv. Degustace začala perlivým vínem Frizzante Cuvée 2017, pokračovala jejich parádním Veltlínským zeleným, Chardonnay a Ryzlinkem rýnským. Ještě před degustací červeného jsme ochutnali růžové roku 2017 a letošní mladé víno. Než jsme pokračovali do dalšího vinařství, tak jsme ještě ochutnali červené cuvée „bin 341“, vydařenou směsku Cabernet Sauvignon, Merlot a Pinot Noir.

Na druhé straně sklepní uličky leží sklep s výrobní halou Vinařství Weingartshofer, m.j. vítěze soutěže o „Obecní víno“ obce Grosskrutu. Po prohlídce prostor s moderní výrobní technologií jsme se posunuli o pár set metrů dál, kde má jmenovaná firma restaurační zařízení s možností odborné degustace. Bylo tomu tak i tentokrát. Opět parádní vína typická pro oblast Weinviertel, a to DAC (Veltlínské zelené), Chardonnay, Cuvée Mystique, z červených Zweigeltrebe. Přivítal nás tam starosta obce pan Franz Schweng. Bylo těžké se rozloučit, ale další program vyžadoval disciplínu, abychom dodrželi časový harmonogram.

Náš výlet bývá vždy spojen s návštěvou historického objektu. Tak i tentokrát. Jen 3 km od Grosskrutu se skrývají nad obcí Althöflein na vrchu Kapellenberg podzemní prostory, tzv. „lochy“. Domácí jím říkají Erdställe – podzemní stáje, ale jak jsme se dověděli, nikdy tam nebyla ustájena zvířata. Chodby jsou tisíc let staré. Průvodce nám otevřel jen jednu. Použití těchto „lochů“ není dodnes úplně vysvětleno, ale nejspíše šlo hlavně o úkryt, útočiště. I tam nás překvapila milá návštěva, člen zastupitelstva, pan Erich Vodicka. Zajímavé je i to, že jeho předkové, dědeček pochází ze Židlochovic (dům č.p. 111 v Palackého ul.).

Posunuli jsme se na poslední stanici, Vinařství Taubenschuss v Poysdorfu. Opět, jako už v Grosskrutu, nás obsloužili majitelé vinařství, manželé Taubenschuss, reprezentující rodinnou tradici od druhé poloviny 17. století. Staví na tradici, která se odvíjí od kvality půdy a klimatických podmínek, nevyrábějí totiž téměř žádné červené víno. Ale jinak je spektrum bílých, která jsme ochutnali, velice pestré: Chardonnay, Sauvignon a pochopitelně Veltlínské zelené. Než jsme se dali na zpáteční cestu, tak jsme zde měli, jako i v předchozích sklepech možnost navštívit výrobní a sklepní prostory.

Účastníci byli jednotní v tom, že se těší na účast těchto vinařství na naší Tradiční výstavě vín v Židlochovicích, která se bude konat v sobotu 9. března 2019.

Dík patří Základní organizaci ČZS za sponzorování nákladů na autobus.

prof. MUDr. Peter Wendsche, CSc., 

Jaromír Dratva

putovani_2018
Poslední stanice putování po sklepech v prostorách vinařství Taubenschuss v Poysdorfu/Rakousku
Vytvořeno 11.6.2019 11:53:39 - aktualizováno 11.6.2019 11:55:07 | přečteno 344x | renatanovakova
load