Ve zkratce z ročníku 2017...

V sobotu 15. července 2017 proběhl již třetí ročník Meruňkobraní. 


Hned se zahájením dne se náměstí zaplnilo návštěvníky, kteří setrvali po celý den, a to i přes dvě vydatné dešťové přeháňky, které se židlochovickým náměstím přehnaly. Pořadatelé však byli dobře připraveni a vše probíhalo podle plánu.

Přesně ve 4 hodiny odpoledne byla na podiu zahájena soutěž v pojídání meruňkových knedlíků. Letos jich bylo v soutěži snědeno devíti soutěžícími celkem 155, titul Knedlíkový král slunečného města získal obhájce loňského prvenství Jaroslav Němec z Bystré u Poličky. O pět knedlíků si zlepšil svůj loňský rekord, čemuž je velice rád. Sám  k tomu říká: „knedlíky, které se pojídají v soutěži v Židlochovicích jsou připravovány podle receptury generálního sponzora akce a jsou o něco větší, každý knedlík navíc je tedy velkým úspěchem.“

Trhákem v programu dne byla příprava hmyzích specialit, jakožto i další pochutiny připravované mistry kuchaři na podiu, které vždy návštěvníci měli možnost ochutnat.  Velký zájem vzbudila kuchařská show foodblogera Martina Škody, autora knihy Škoda nevařit.

A přestože do letošního zrání meruněk značně zasáhla příroda, v sobotu na náměstí v Židlochovicích byly meruňky z tamních sadů k dostání po celý den.

 

Meruňkobraní 2017 - fotoHLAVNÍ PROGRAM náměstí Míru 
 10:00 Zahájení starostou města Židlochovice
  Vyhlášení vítěze o nejlepší meruňkovici
 10:15 Lehké dezerty Martina Beránka Dolce Passione
  Hmyzí show Petra Ocknechta
 10:50 RideWheel biketrialová exhibice
 11:20 Škola vaření Kuliner s Janem Rimplerem
 12:00 Alžběta Kolečkářová – bývalá finalistka soutěže Česko Slovenské SuperStar
 12:30 Škoda nevařit s Martinem Škodou
 13:15 ŠARI VARI - swing band
 13:45 Škola vaření Kuliner pro děti
 14:20 ŠARI VARI - swing band
 14:50 Škola vaření Kuliner III.
 15:30 MÁME RÁDI MERUŇKY – soutěž pro děti v pojídání meruněk
 16:00 KNEDLÍKOVÝ KRÁL SLUNEČNÉHO MĚSTA
 17:30 Losování o cenu generálního sponzora
 18:00 UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO
  
Dále na náměstí: 
Řemeslný jarmark, prodej meruněk, ochutnávka meruňkovice, prodej meruňkových knedlíků, džemů a moštů, raw food, kávový bar, regionální vína, meruňkové speciality.
  
 Městský úřad: 
 13:00-17:00 hasiči dětem, jízdy na ponících
 14:30-14:50 Klaunparáda
  
Informační centrum: 
Spojené výstavy: Historie meruňky v regionu
  Meruněk
  Vinařské krajiny tří kontinentů
  
 Letní kino: 
 19:30 Divadelní představeni 1+1=3


Mottem  festivalu se se stane „Meruňka v moderní gastronomii“. K účasti na této ojedinělé akci byli osloveni 
profesionálové v oboru moderního vaření, pan Martin Beránek z Dolce passione,  který vystoupí v přímém vstupu na pódiu. Zde vyrobí sladké lehké moučníky s meruňkou na profesionálních robotech Kenwood. Těm, kteří do Židlochovic přijedou se otevřou nové kulinářské zážitky v podobě hmyzí show, kterou před zraky diváků připraví šéfkuchař jedlého hmyzu Petr Ocknecht. Další zajímavou osobností je profesionální šéfkuchař Jan Rimpler, člen Asociace cukrářů a kuchařů ze školy vaření KULINER. Mládež může ocenit účast foodblogera Martina Škody (autor knihy o vaření Škoda nevařit 1 a 2, který vede kampaně za zlepšení stravování a odlišuje se také tím, že spojuje vaření s hudbou). Martin  kromě vaření povede  workshop grilování. Dále v přímém přenosu uvidíte výrobu veganské zmrzliny, inspirovat se můžete rovněž našimi recepty na domácí marmelády s příběhem a mnoho, mnoho dalšího. Cílem festivalu je i v letošním roce předat povědomí o našich skvělých meruňkách za hranice Židlochovicka a přesvědčit veřejnost o blahodárných účincích jak na lidské zdraví, tak seznámit se s jejím širokým využitím v praxi.

Z mnoha plánovaných akcí, počínaje tradiční výstavou meruněk ZO ČZS s odbornou přednáškou ve vinotéce RTIC již v pátek a rozšířené výstavě v Malé galerii informačního centra lze zmínit jarmark řemesel, širokou nabídku meruňkových džemů, prodej meruňkových knedlíků, meruněk z Výhonu,  meruňkové kosmetiky a řada tématicky laděných přednášek a vystoupení.

Milovníky něčeho ostřejšího potěší od středy 12. 7.  košt a bodování meruňkovice dodaných od drobných zahrádkářů. Nejoblíbenější soutěž v pojídání meruňkových knedlíků pro dospělé s názvem O Meruňkového krále slunečného města vyvrcholí v 16:00 hod. přímo na pódiu. Ochuzeny nebudou také děti, pro které je podruhé připravena soutěž v pojídání půlených meruněk na čas.

Širokou veřejnost osloví rovněž odpolední  komentovaná prohlídka židlochovického zámku, který je běžně veřejnosti nepřístupný. V programu, na kterém stále intenzivně pracujeme a dotváříme do konečné podoby přibude spousta dalších zajímavostí, o kterých se návštěvník dozví z plakátu, který co nevidět zveřejníme na našich internetových stránkách. Každý návštěvník se tak určitě má znovu na co těšit!!! 

Hlavními organizátorkami za město Židlochovice paní Lenka Betášová a Milena Moudrá. Z pódia bude promlouvat, moderovat a také zpívat vycházející muzikálová hvězda a herec Národního divadla v Ostravě Ondřej Bábor, rodák z nedaleké Blučiny ….


Lenka Betášová 
Město Židlochovice 
regionální kabelová televize, referent RTIC
Židlochovice, Masarykova 100 
547 426 024, 734 352 343 
lenka.betasova@zidlochovice.cz

Vytvořeno 14.3.2018 15:27:14 - aktualizováno 8.12.2021 11:06:08 | přečteno 691x | lenka.betasova
load