Informační linky pro občany Ukrajiny

Ministerstvo vnitra aktivovalo Plán připravenosti na migrační vlnu a zřídilo informační linky pro občany Ukrajiny

Od dnešního dne platí zelený, nejmírnější stupeň aktivovaného Plánu připravenosti na migrační vlnu. Týká se především pomoci ukrajinským občanům na území Česka. Součástí je infomační linka, web nebo zjednodušené získání pobytového oprávnění. 

Ministerstvo vnitra dnes, 24. února 2022, aktivovalo v souvislosti s vojenským útokem Ruska na Ukrajinu první, nejmírnější ze čtyř stupňů připravenosti na migrační vlnu. Tzv. zelený stupeň reaguje na situaci, kdy zatím neevidujeme přesun zásadní vlny uprchlíků na naše území a je třeba pomoci primárně těm, kteří už u nás žijí. K tomu slouží speciální web Ministerstva vnitra, telefonní infolinka i e-mailové adresy určené k pobytovým informacím i k žádostem o nabídky pomoci (viz níže).

„Ukrajina je oběť ruské agrese a my naše přátele nenecháme bez pomoci. Pokud občanům Ukrajiny končí pobyt, nemusí se bát restrikcí. V rámci zjednodušené procedury mohou zažádat o speciální typ víz a zůstat u nás,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že systém prodlužování pobytu bude platit i v dalších měsících. Pokud navíc mají ukrajinští občané doma manželku, děti či rodiče, mohou za nimi tito rodinní příslušníci do Česka přijet v bezvízovém styku pouze s pasem. Veškeré další náležitosti si vyřídí už na našem území.

„Máte naši podporu, Česká republika je s vámi. Prosím, nevěřte dezinformacím, sledujte oficiální zdroje informací včetně účtů Ministerstva vnitra na sociálních sítích,“ dodal směrem k občanům Ukrajiny. Účet MV na twitteru je @vnitro, na facebooku pak @vnitro_cz.

Ministr vnitra také ujistil české občany, že jim v současnosti na našem území nehrozí v souvislosti s aktuální situací nebezpečí.

Důležité weby, infolinky, odkazy:

  • Důležité informace pro občany Ukrajiny v češtině i ukrajinštině najdete zde na webu MV.

  • Zřídili jsme infolinku +420 974 801 802, kde se dozvíte praktické pobytové informace. V této souvislosti je k dispozici i e-mailová adresa ukrajina@mvcr.cz.

  • Konkrétní nabídky, ideálně na ubytování hromadného typu se stravováním, můžete posílat na e-mail Správy uprchlických zařízení MV ubytovaniukrajina@suz.cz.

  • Nevěřte dezinformacím, sledujte twitter Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.

Přílohy:

Infoletak Ukrajina CZ, obrázek se otevře v novém okněInfoletak Ukrajina UA, obrázek se otevře v novém okněZadost o specialni vizum UKR, obrázek se otevře v novém okněZadost o specialni vizum CZ, obrázek se otevře v novém okně

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations


Vytvořeno 25.2.2022 15:04:55 | přečteno 373x | martinamaca
load